Okulumuz

  • ATAŞEHİR YAŞAM PAYLAŞIM ANAOKULU

 Okulumuz

ATAŞEHİR YA-PA Anaokulu; gelen talepler dogrultusunda, 2014 yılında Novada AVM karşısında açılmış ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyete geçmiştir. 300 m2’lik bahçe açık alan ve 570 m2’lik kapalı alan içinde, anaokulu standartlarına uygun olarak inşaa edilmiş olup, 2-6 yaş çocuklarının fiziksel ve oyun gereksinimlerine uygun olarak düzenlenmiştir. Çocuklarımıza ferahlık duygusu verebilmek, geniş ve aydınlık sınıflar hazırlamak için parkelerimizi beyaz, duvar renklerimizi açık renklerden seçtik. bilgisayar, fen ve doğa laboratuvarları, kış oyun bahçeleri ve eğlence salonları hazırlayarak; YA-PA tarafından seçilmiş ve yönlendirilmiş uzman eğitim kadrosu ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

 


Okulumuzda Güvenlik

Okulumuzda ögrencilerimizin güvenliğini sağlamak için, tüm fiziksel güvenlik önlemleri alınmıştır. Okulumuz içindeki tüm kapılarımız parmak koruyucuları yapılmış, pencere ve kapılara emniyet kilitleri takılmıştır. Kat aralarında güvenlik kapıları bulunup, kolonlar çarpmalara karşı yumuşak malzemeler ile kaplanmış, keskin köşeler kauçuk köşe koruyucular ile kaplanarak, muhtemel tehlikelere karşı önlemler alınmıştır. Bu önlemlerimizle; bağımsız güvenlik firması tarafından, Kids Safe-t sertifikasına hak kazanmıştır. Okulumuz ayrıca kulandığı materyaller, boya ve oyun hamurlarının yanında; sağlığa zararlı olmayan, sertifikalı ve markalı ürünleri kullanmaktadır.

Erken yaşta emniyetli yaşamı öğrenme fırsatlarının sağlanması ve farkındalıklarının arttırılması için, anaokulumuzda günlük programın yanı sıra yaşlarına uygun olarak emniyet kuralları ve çocuğun güvenli yaşam için yapması gereken davranışlar üzerinde durulur.

Çocuklarımız velileri tarafından belirlenmiş ve kimlik bilgileri okul yönetimine verilmiş kişiler dışındaki kişilere teslim edilmezler. 


Okulumuzda Beslenme

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları erken çocukluk döneminde kazanılmaya başlanır. Bu özellik göz önünde bulundurularak yemek listelerimiz “Uzman Diyetisyen” tarafından hazırlanır ve web sayfasında yayınlanır. Yemeklerimiz günlük olarak anaokulumuzun mutfağında organik besinler kullanılarak pişirilir.

Anaokulumuzda öğünler; sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı olmak üzere belirlenmiştir.

 

08:30-09:30

Sabah Kahvaltısı

10:30-10:45

Ara Öğün (Meyve Saati)

12:00 -13:00

Öğle Yemeği

15:00-15:30

İkindi Kahvaltısı

 Çocuklar için en sağlıklı yiyecekler olan taze meyveleri et ve sebze yemekleri yanı sıra bakliyatlar, menümüzde yer alır. Tüm meyve ve sebzelerin mevsiminde tüketilmesine dikkat ediyoruz.

Doğal sütün içeriğine yakın olan cam şişe günlük süt kullanılmaktadır. İçerdikleri nişasta bazlı şeker nedeniyle çocuklar için sakıncalı olan kola gazoz ve hazır meyve suyu gibi içecekleri kullanmıyoruz. Bunların yerine, kendi hazırladığımız düşük şekerli kompostolar, limonata, ıhlamur, portakal gibi meyve çaylarını tercih ediyoruz.

İçerdikleri katkı maddeleri nedeniyle çocuklara gofret, şekerleme, hazır bisküviler, patates, mısır cipsi, gibi yiyecekler vermiyoruz. Aynı şekilde hazır çorbalar, et suyu / tavuk suyu tabletleri, ketçap mayonez gibi hazır ürünleri içerisine MSG, Soya proteinleri gibi katkı maddeleri girdiği için kullanmıyoruz. Mutfağa giren tüm malzemelerin işlenmemiş, içerisine katkı maddesi girmemiş olmasına dikkat ediyoruz.

Menümüzde tavuk yer almaz ve yumurta tüketirken organik yumurtayı tercih ediyoruz.

Yemeklerimizi kendi mutfağımızda pişirmenin kesinlikle daha hijyen ve tazelik olduğuna inandığımız için, tüm öğünlerimiz okulumuz bünyesinde hazırlanır.

• Mutfağımız standart olarak HACCP kriterlerini sağladığı gibi temizliği ve lezzetiyle de Bir Anne Mutfağı standardındadır.

• Pişirilen yemeklerimizden belirli sure ile 'şahit numune' saklanır.

 


Okulumuzda Temizlik

Okulumuz temizlik ve hijyen konusunda titizlik göstermektedir. Bu amaçla okulumuzda tam gün temizlikçi istihdam edilmektedir. Çocuklarımızın ihtiyacı olan temiz ortamı sağlarken, kullandığımız deterjanlarında mümkün oldukça doğal ve sağlığı tehlikeye atmayacak; astım ve alerjik yapılarını tetiklemeyecek ürünleri tercih ederiz.